Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie modeli
#1
Witam

Mam pytanie, jak macie rozwiązanie zasilanie modeli. Mam na myśli, jak dostarczacie prąd do zasilania serwa. Czy poprzez zewnętrznego BECa na odbiornik, czy z BECa na serwo. Która z metod jest lepsza w naszym przypadku. Aby na serwo skrętu i wyciągarkę podać 6V celem zwiększenia uciągu. I czy macie jakieś sprawdzone BECe, które możecie polecić.
Odpowiedz
#2
Stosuje zewnętrznego BEC -a szczególnie przy serwach które mają duży moment obrotowy (18-20 KG ) Serwa cyfrowe oparte na  silnikach bez szczotkowych   mają dość duże pobory prądu nawet do kilku A  w momencie zaklinowania co zdarza się często w Trialu. Bezpieczniej jest więc podłączyć przez BEC zewnętrzny. Istotne jest aby podłączać BEC z tzw. "wspólną masą"
Obrazek poniżej.
Ja stosuje BEC f-my Foxy (chyba czeskie) sprawdzają się i są na tyle małe że mieszczą się zazwyczaj w "pudełku" z odbiornikiem.
   
Odpowiedz
#3
Ok
Rozumiem, a co z serwem wyciągarki, czy nie lepiej puścić 6v bezpośrednio z beca na odbiornik.
Odpowiedz
#4
Ja podłączam BEC do odbiornika
stosuję takie
http://www.banggood.com/Hobbywing-3A-UBE...15037.html

nie wiem czy są super dobre ale tanie i działają, do tego małe
Odpowiedz
#5
W elektryce trochę dłubie i sądzę że moje doświadczenia w tej dziedzinie są "uniwersalne" mimo iż zdobyłem je na modelach niezwiązanych z Trialem więc pozwolę sobie dodać parę groszy od siebie.

Ja stosuję UBEC tam gdzie zasilanie z regla jest niewystarczające prądowo i / lub napięciowo .
Jak podepniesz UBEC pod odbiornik to odciążasz zupełnie regiel ale :
- odbiornik dostaje prąd mimo wyłączonego regla i czasami są kłopoty że zapomnisz o tym - można pakiet do zera wyciągnąć
- jak kiepskiej jakości lub częstotliwość pracy przetwornicy w BEC źle dobrana to łatwiej o zakłócenia na odbiorniku i o zmniejszenie zasięgu
- spadek napięcia pod obciążeniem na wszystkich złączach , wtyczkach , ścieżkach ......

Według mnie lepszym rozwiązaniem jest odbiornik zasilać z regla a serwa i wyciągarkę z UBECa . Lub przy "konkretnych" serwach bezpośrednio z pakietu. Jest też opcja dodania pakietu 2S LiFe (6,6v) bo standardowe serwa mogą być z niego zasilane bezpośrednio (takie zasilanie mam w przyczepce własnej produkcji ).

Jak zależy ci na "wyciągnięciu" max co się da z serw to wepnij jeszcze kondensator około 4700uF na każdy 1A poboru prądu. Przy okazji zabezpieczysz układ przed zakłóceniami i nagłymi spadkami napięcia w momencie gdy serwo zaczyna pracować ( potrafi wtedy sporo pociągnąć ).


Co do konkretnych UBEC to ja stosuje :
https://rcpro.pl/product-pol-2792--Regul...-FOXY.html
lub z tej samej firmy tylko 6A .
W stosunku do ceny mają dobrą jakość . Producent nie zawyża też za bardzo parametrów . A w moim wypadku na "+" jest łatwa modyfikacja by dawały inne napięcie ( np. w E-rewo zasilam serwo napięciem 7,8V z takiego BECA )
Mam też ze SkyRc i nie narzekam bo obsługuje 6 serw Savoxa na raz i poza dodaniem radiatora (zasilanie z 6S) nie wymagał modyfikacji .

Nie wiem jaki pobór ma wyciągarka ale pamiętaj że każdy silnik przy rozruchu może pobierać kilka razy więcej prądu niż przy normalnej pracy . Kupuj więc z zapasem możliwości a w zamian możesz np. oświetlenie podpiąć czy inne bajery Smile

Każdy UBEC powinien mieć podane dwie wartości prądu obciążenia : max stała i max chwilowa . W tym wypadku sugeruj się stałą a nie chwilową wartością bo chwilowa to dla większości producentów impuls poniżej 1s . Dodatkowo pamiętać trzeba że podane wartości to pomiary w optymalnych warunkach laboratoryjnych . Czyli jak serwo pobiera 2A to UBEC 3A może okazać się za słaby lub będzie spadek napięcia z 6V do 5-5,5V .

Warto przy kupnie zwrócić uwagę na zakres napięcia zasilającego.
Pewnie wiele osób zapyta po co UBEC do 6S jak ja jeżdżę na 2S i więcej nigdy nie dam ?
Jest podstawowa, bardzo istotna różnica (zwłaszcza w tańszych konstrukcjach) te do 2S są za zwyczaj "liniowe" a te na większy zakres napięć są "impulsowe" . 
"Impulsowe" są bardziej wytrzymałe, mniej się grzeją , nie powinno na nich spadać napięcie przy wzroście obciążenia, mogą dłużej pracować pod sporym obciążeniem ...... to jak porównanie Fiata 126p do Smarta - wielkość podobna ale różnią się znacznie.

P.S. Ale się rozpisałem  Tongue Mam nadzieję że na coś się przyda .
Odpowiedz
#6
Dziękuję za odpowiedzi. A istnieją takie BECe przez które mogę zasilać kilka serw?
I tak jak napisałeś odbiornik zasilać przez esc a serwa poprzez beca.
Odpowiedz
#7
Mozesz podłączyć kilka serwomechanizmów to tylko kwestia wydolności prądowej BEC (czyli jakie natężenie prądu można pobierać ) i prądożerności serw
Odpowiedz
#8
Tak jak napisał Cezary .
W samolotach masz czasami naście serw i idzie je zasilić z jednego BECa . Rzadko się zdarza by równocześnie pracowało więcej niż 2-3 serwa więc to kwestia przeliczenia i przemyślenia .
W moim wypadku wyzwaniem była modyfikacja Summita bo tam podczas skrętu pracują równocześnie 3serwa ( 2X 15kg przód i 1x 28kg tył do tego Savoxy są prądożerne ). Z jednego BECa 6V 10A zasilam wszystkie serwa(6 szt + wyciągarka) ale podczas jazdy tylko te 3 pracują i BEC mimo iż robi się ciepły(40-50st) po jeździe w terenie to sobie radzi .

Podłącz odbiornik bez modyfikacji pod regulator a serwa pod BECA.
Podłączenie BECa pod serwa można zrobić na kilka sposobów(w zależności od czasu, zdolności .... ) ale pamiętać trzeba o kilku zasadach :
- masa "-" zawsze musi być wspólna . Czyli musisz połączyć minus z BECa ( lub BECów ) z masą regla i odbiornika .
- każde źródło prądu "+" osobno . Czyli "+" regla i BECA nie mogą być nigdzie połączone .
- czym mniej wtyczek, kabli, złączek .... tym mniej strat i możliwości że się coś rozłączy
- staraj się nie zwijać nadmiaru kabli w "O" bo robisz pętlę indukcyjną a to może powodować zakłócenia zwijaj w "S" i kable układaj ( podobnie jak antenę odbiornika ) z dala od BECa
Odpowiedz
#9
Dzięki za "łopatologiczne" wyjaśnienie laikowi jak i co.
Znalazłem taki schemacik jak podłączyć kilka serw. I jeszcze jedno pytanko czy wystarczy bec 3A, coś takiego jak stosuje Gorg, lub Bednar.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#10
Jakie serwa ?
Ile serw ?
Jak będą pracować - czy wyciągarka z serwa czy skręt modelu ?

Ja mam serwa standardowego rozmiaru które biorą do 1A i takie którym 5A jest chwilami mało .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości