Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Telemetria modelarska
#1
Telemetria. Co robi i do czego służy raczej każdy wie. Ci bardziej zamożni z nas mają ją prawdopodobnie w swoich modelach, ale po za przekazywaniem podstawowych informacji na ekran naszych aparatur tak właściwie nie pełni ona żadnej kluczowej funkcji. Owszem może oszacować prędkość obrotową silnika, czy też uchronić nas przed przegrzaniem silnika, w porę informując o zbyt wysokiej temperaturze co w przypadku niektórych silników jest wręcz nieocenioną pomocą.

Biorąc pod uwagę, że telemetria modelarska jedynie wyświetla zadane informacje, a wiedza która jeszcze sekundę temu gościła na naszym wyświetlaczu zostaje zapomniana, wydawać by się mogło, że idea o ile słuszna ma zarazem ogromny, ale i niewykorzystany potencjał. Stąd gdy na studiach w ramach zaliczenia przedmiotu otrzymaliśmy zadanie zbudowania wymyślonego przez nas układu elektronicznego z wykorzystaniem dowolnego mikro kontrolera, zadałem sobie pytanie co gdyby telemetria mogła więcej? Dużo więcej?

Wstępny projekt zakłada :

1) Zasilanie - 2-6S LiPo, cały układ będzie zasilany ze złącza balancera, którego wydajność prądowa w zupełności wystarczy do zasilenia tego małego cuda techniki.

2) Miernik LiPo + Buzzer - wykorzystując złącze balancera do zasilenia całego układu mamy możliwość uzyskania wszystkich informacji jakie to złącze nam zapewnia i aż żal byłoby z nich nie skorzystać.

3) 3x czujniki temperatury - podstawowa funkcjonalność każdej telemetrii to pomiar temperatury podzespołów. 3 elementami, których temperatury warto kontrolować są akumulator, regulator oraz silnik.

4) 2x wentylatory 5V - mając do dyspozycji odczyty z czujników temperatury warto coś w końcu z nimi zrobić. Projekt zakłada automatyczną regulację pracy wentylatorów na podstawie wskazań czujników lub odgórny override i 100% moc wentylatorów.

5) Alfanumeryczny wyświetlacz LCD - dostarczenie tych wszystkich informacji na ekran aparatury byłoby praktycznie niemożliwe. Stąd dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie małego i taniego wyświetlacza, który w zupełności spełni pokładane w nim nadzieje.

6) Arduino micro - serce całego układu. Biorąc pod uwagę możliwości tego maleństwa jest to delikatny overkill, aczkolwiek w tym szaleństwie jest metoda. Jak już wspomniałem obecna telemetria nie zapamiętuje infomacji w trakcie pracy układu. Mój projekt zakłada logowanie wskazań całej telemetrii, tj. pomiarów z czujników, % wykorzystania wentylatorów, napięcie na cellach. Każdą z tych informacji dzięki możliwościom Arduino można od razu przetworzyć do formy wykresu, a wbudowane złącze USB zapewnia kompatybilność z każdym komputerem

Projekt posiada kolosalny potencjał - od dołożenia wattomierza, diód led po komunikacji poprzez interfejs bluetooth ze smartphonami. Jestem jak na razie w fazie projektowania całego układu, choć większość podzespołów została już wybrana i czekam na ich dostawę. W związku z tym że projekt dopiero startuje mam zamiar na bieżąco informować o wszystkim w tym temacie.

Zapraszam do dyskusji  Big Grin
Odpowiedz
#2
Pomysł ciekawy . Jak zadziała to zamawiam dwie sztuki - piszę na poważnie .

Moje sugestie :

- wentylatory 3 sztuki niezależnie sterowane , możliwość wyboru czy 5V czy 12V bo 12V są tańsze,łatwiej dostępne i więcej rozmiarów.
- jak tylko 5V to możliwość overvolting - do 6-7v
- wentylatory sterowane napięciem od 3-4v płynnie do max w zależności od wzrostu temperatury i z pomiarem natężenia prądu (nagły wzrost = uszkodzenie/zablokowanie = alarm )
- zabezpieczenie zasilania/czujników przed odwrotną polaryzacją - chwila nieuwagi niekiedy wystarczy
- alarm temperatury niezależnie ustawiany dla każdego z 3 czujników
- jak iść na całość to puść sygnał z odbiornika przez płytkę i jak temp np. silnika przekroczy zadaną wartość to niech układ ogranicza stopniowo moc silnika
- buzer przy odbiorniku a nie przy modelu ( jak by szło wibracje takie jak w tel to wolę )
- jak sterowanie oświetleniem to niech np. zaczyna mrugać gdy coś jest nie tak (za wysoka temp. lub za niskie nap. na celi )
- oświetlenie "aktywne" reagujące na sygnały z odbiornika: kierunkowskazy - skręt, hamulec - jaśniejszy tył ....
- wyjścia na oświetlenie PRĄDOWE a nie napięciowe - tego wszędzie brakuje niestety ( max 15mA na diodę lub możliwość ustawienia innej wartości dla diody "mocy" czyli 300-350mA )


Mam wymagania Smile Tongue Angel

P.S: Jak będziecie sterować przetwornicami do zasilania wentylatorów / oświetlenia .... to pamiętaj by w.cz. nie siała na odbiornik . Jak impulsowo to diody "nie lubią " takiego zasilania = filtr kondensator + opornik .
Ja mam większość modeli na dwóch pakietach czyli pomiar z dwóch złącz balancera niezależnie .
Odpowiedz
#3
Myśle ze administrator się nie obrazi
Mrozio podobny projekt widziałem na forum trialowym
Wejdź w ten post
http://rc-trial.pl/rc-komputer-t13676.html
Projekt ciekawy czekam na szczegóły
Odpowiedz
#4
@Ballu odnosząc się do Twoich sugestii :
- zerknij na to co wkleił @Bednar. Wszystkie problemy prądowe i napięciowe sprowadzają się do rozmiaru. Wstępnie więc wentylatory będą zasilane 5V, a zobaczymy co z tego wyjdzie dalej,
- buzzer odpali się nie tylko dla niskiego napięcia, ale także dla każdego z pozostałych alarmów (zbyt wysoka temp. jednego z elementów),
- nikt Ci nie zapewni pomiaru z 2 złącz balancera niezależnie, jak chciałbyś to niby zrealizować ? GND raz w jednym, a raz w drugim punkcie ? W takim przypadku stosuje się przelotke 2x2S -> 4S,
- arduino zapewnia 40 mA dla 5V i 50 mA dla 3,3V,
- niestety BT kosztuje, a projekt już teraz swoje wychodzi, chciałbym w pierwszej kolejności zaliczyć przedmiot Big Grin.

@Bednar faktycznie podobny projekt, bardzo dobrze widać jak szybko rośnie rozmiar całego zestawu przy zwiększaniu funkcjonalności.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości