Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podłączenie LED w modelu RC -podstawy
#3
Kuba DG
Jeśli kupujesz led selekcjonowane ( czyli w 95% o identycznych parametrach ) to jak najbardziej robisz prawidłowo . Jednak gdy kupuje się najtańsze led i podłącza przez 1 opornik wszystkie to należy się liczyć z tym iż któraś z diod spali się po tygodniu/miesiącu świecenia . Efekt ten fajnie widać na tzw. listwach led (12v) podłączonych bezpośrednio do zasilacza 12v. Pamiętajmy że niestety na nasz rynek trafiają najczęściej "odpady" których w innych krajach nikt by nie kupił ( a na pewno nie w tej cenie) .
Łatwo to też sprawdzić mierząc pirometrem temperaturę led po 5min świecenia . Wtedy okazuje się że różnice między diodami są kilku stopni C - a to już sporo .

Każdy producent podaje zakres napięć pracy każdej diody (max V, typowe V , min V) bo diody z jednej partji mogą się różnić parametrami . Napięcie przewodzenia , napięcie prawidłowej pracy ..... zmienia się dodatkowo w zależności od temperatury samej diody . Dlatego do zasilania led w profesjonalnych zastosowaniach stosuje się stabilizatory prądowe a nie napięciowe by dioda pracowała pod stałym natężeniem prądu (ampery) niezależnie od napięcia pracy konkretnej sztuki .

W naszych zastosowaniach nie ma sensu (jest nieopłacalne) stosowanie stabilizatorów natężenia oddzielnego dla każdej diody tym bardziej że uzyskuje się podobny efekt stosując oporniki dołączone do poszczególnych diod .
Podałem wartości stosowane przeze mnie a nie wyliczone z parametrów . Bo często się zdarza że sprzedawca sam do końca nie wie co sprzedaje, parametry poszczególnych diod się różnią , zasilanie z BEC nie ma zawsze stałej wartości , zależy mi by diody świeciły bezawaryjnie a różnica 10% jasności jest nieodczuwalna .
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Podłączenie LED w modelu RC -podstawy - przez Ballu - 2017-09-13, 10:54

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości